Samtec Inc. HMTSW-105-08-G-S-250
Part No.:
HMTSW-105-08-G-S-250
Datasheet:
FullcoresHMTSW-105-08-G-S-250.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Contact Length - Mating:
0.250" (6.35mm)
Contact Length - Post:
0.180" (4.57mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A