Samtec Inc. HMTSW-105-07-G-S-230
Part No.:
HMTSW-105-07-G-S-230
Datasheet:
FullcoresHMTSW-105-07-G-S-230.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A