Samtec Inc. HMTSW-105-07-G-S-170
Part No.:
HMTSW-105-07-G-S-170
Datasheet:
FullcoresHMTSW-105-07-G-S-170.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 5POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
5
Contact Length - Mating:
0.170" (4.32mm)
Contact Length - Post:
0.160" (4.06mm)
Overall Contact Length:
0.430" (10.92mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A