Samtec Inc. HMTSW-104-23-G-S-237
Part No.:
HMTSW-104-23-G-S-237
Datasheet:
FullcoresHMTSW-104-23-G-S-237.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.237" (6.02mm)
Contact Length - Post:
0.108" (2.75mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A