Samtec Inc. HMTSW-104-22-L-S-380-LL
Part No.:
HMTSW-104-22-L-S-380-LL
Datasheet:
FullcoresHMTSW-104-22-L-S-380-LL.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Termination:
Kinked Pin, Solder
Contact Length - Mating:
0.380" (9.65mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A