Samtec Inc. HMTSW-104-10-L-S-090-RE
Part No.:
HMTSW-104-10-L-S-090-RE
Datasheet:
FullcoresHMTSW-104-10-L-S-090-RE.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.090" (2.29mm)
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A