Samtec Inc. HMTSW-104-09-G-S-420
Part No.:
HMTSW-104-09-G-S-420
Datasheet:
FullcoresHMTSW-104-09-G-S-420.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.420" (10.67mm)
Contact Length - Post:
0.210" (5.33mm)
Overall Contact Length:
0.730" (18.54mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A