Samtec Inc. HMTSW-104-08-T-D-200-RA
Part No.:
HMTSW-104-08-T-D-200-RA
Datasheet:
FullcoresHMTSW-104-08-T-D-200-RA.pdf
Description:
.100" HIGH-TEMP VARIABLE POST HE
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
8
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.200" (5.08mm)
Insulation Height:
0.240" (6.10mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A