Samtec Inc. HMTSW-104-05-G-S-095
Part No.:
HMTSW-104-05-G-S-095
Datasheet:
FullcoresHMTSW-104-05-G-S-095.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Contact Length - Mating:
0.095" (2.41mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.335" (8.51mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A