Samtec Inc. HMTSW-103-24-S-S-230
Part No.:
HMTSW-103-24-S-S-230
Datasheet:
FullcoresHMTSW-103-24-S-S-230.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.230" (5.84mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A