Samtec Inc. HMTSW-103-24-S-S-180-RA
Part No.:
HMTSW-103-24-S-S-180-RA
Datasheet:
FullcoresHMTSW-103-24-S-S-180-RA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.180" (4.57mm)
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Current Rating (Amps):
3A