Samtec Inc. HMTSW-103-24-SM-S-240
Part No.:
HMTSW-103-24-SM-S-240
Datasheet:
FullcoresHMTSW-103-24-SM-S-240.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.240" (6.10mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Overall Contact Length:
0.480" (12.19mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A