Samtec Inc. HMTSW-103-23-S-S-255
Part No.:
HMTSW-103-23-S-S-255
Datasheet:
FullcoresHMTSW-103-23-S-S-255.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.255" (6.48mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Overall Contact Length:
0.445" (11.30mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A