Samtec Inc. HMTSW-103-22-S-S-430
Part No.:
HMTSW-103-22-S-S-430
Datasheet:
FullcoresHMTSW-103-22-S-S-430.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.430" (10.92mm)
Contact Length - Post:
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A