Samtec Inc. HMTSW-103-22-S-S-290
Part No.:
HMTSW-103-22-S-S-290
Datasheet:
FullcoresHMTSW-103-22-S-S-290.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.290" (7.37mm)
Contact Length - Post:
0.240" (6.10mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A