Samtec Inc. HMTSW-103-11-G-S-530-RE
Part No.:
HMTSW-103-11-G-S-530-RE
Datasheet:
FullcoresHMTSW-103-11-G-S-530-RE.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.122" (3.10mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Current Rating (Amps):
3A