Samtec Inc. HMTSW-103-10-SM-S-575
Part No.:
HMTSW-103-10-SM-S-575
Datasheet:
FullcoresHMTSW-103-10-SM-S-575.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 3POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
3
Number of Rows:
1
Mounting Type:
Through Hole
Contact Length - Mating:
0.575" (14.61mm)
Contact Length - Post:
0.155" (3.94mm)
Overall Contact Length:
0.830" (21.08mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A