Samtec Inc. HMTSW-103-09-T-D-260-RA
Part No.:
HMTSW-103-09-T-D-260-RA
Datasheet:
FullcoresHMTSW-103-09-T-D-260-RA.pdf
Description:
CONN HEADER R/A 6POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
6
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Contact Length - Mating:
0.260" (6.60mm)
Insulation Height:
0.240" (6.10mm)
Contact Finish - Mating:
Tin
Contact Finish - Post:
Tin
Current Rating (Amps):
3A