Samtec Inc. HMTSW-102-22-G-D-430
Part No.:
HMTSW-102-22-G-D-430
Datasheet:
FullcoresHMTSW-102-22-G-D-430.pdf
Description:
CONN HDR .100" 4POS
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Positions:
4
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.430" (10.92mm)
Contact Length - Post:
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length:
0.630" (16.00mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A