Samtec Inc. HMTSW-102-08-G-D-395
Part No.:
HMTSW-102-08-G-D-395
Datasheet:
FullcoresHMTSW-102-08-G-D-395.pdf
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating:
0.395" (10.03mm)
Contact Length - Post:
0.035" (0.89mm)
Overall Contact Length:
0.530" (13.46mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)
Current Rating (Amps):
3A