Samtec Inc. HMTMS-102-53-G-S-285
Part No.:
HMTMS-102-53-G-S-285
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
FullcoresHMTMS-102-53-G-S-285.pdf
Description:
CONN HDR .050" 2POS
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
Flex Stack, HMTMS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.050" (1.27mm)
Number of Positions:
2
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Board
Shrouding:
Unshrouded
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Length - Mating:
0.285" (7.24mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length:
0.505" (12.83mm)
Insulation Height:
0.100" (2.54mm)