Hirose Electric Co Ltd HIF3H-50D-2.54DSA
Part No.:
HIF3H-50D-2.54DSA
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresHIF3H-50D-2.54DSA.pdf
Description:
CONN RCPT 50POS 0.1 PCB
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
HIF3H
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
50
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Contact Finish - Mating:
Contact Finish Thickness - Mating:
Insulation Color:
Insulation Height:
0.374" (9.50mm)
Contact Length - Post:
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 85°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
3A