Amphenol Anytek H51300520000G
Part No.:
H51300520000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresH51300520000G.pdf
Description:
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 7.62MM
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
H5
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Plug, Male Pins
Number of Positions:
13
Positions Per Level:
13
Number of Levels:
1
Pitch:
0.300" (7.62mm)
Header Orientation:
Plug Wire Entry:
180°
Termination Style:
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
12-26 AWG
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C