RCD Components GP55-61R9-FTW
Part No.:
GP55-61R9-FTW
Datasheet:
FullcoresGP55-61R9-FTW.pdf
Description:
RES 61.9 OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance:
61.9 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 160°C
Size / Dimension:
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)