RCD Components GP55-1693-FTW
Part No.:
GP55-1693-FTW
Datasheet:
FullcoresGP55-1693-FTW.pdf
Description:
RES 169K OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance:
169 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient:
100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 160°C
Size / Dimension:
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)