RCD Components GP55-1580-FTW
Part No.:
GP55-1580-FTW
Manufacturer:
RCD Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
FullcoresGP55-1580-FTW.pdf
Description:
RES 158 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer:
RCD Components
Series:
GP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
158 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Moisture Resistant
Temperature Coefficient:
100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 160°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.091" Dia x 0.248" L (2.30mm x 6.30mm)