RCD Components GP50-5621-FTW
Part No.:
GP50-5621-FTW
Manufacturer:
RCD Components
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
FullcoresGP50-5621-FTW.pdf
Description:
RES METAL FILM 1%
Manufacturer:
RCD Components
Series:
GP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
5.62 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.125W, 1/8W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 160°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.067" Dia x 0.134" L (1.70mm x 3.40mm)