YAGEO FMF50SFRF52-1M2
Part No.:
FMF50SFRF52-1M2
Manufacturer:
YAGEO
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
FullcoresFMF50SFRF52-1M2.pdf
Description:
RES 1.2M OHM 1% 1/2W AXIAL
Manufacturer:
YAGEO
Series:
FMF
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
1.2 MOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Metal Film
Features:
Flame Proof, Safety
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)