Samtec Inc. ESS-125-T-25
Part No.:
ESS-125-T-25
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresESS-125-T-25.pdf
Description:
CONN SOCKET 25POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
ESS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Elevated Socket
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
25
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.500" (12.70mm)
Contact Length - Post:
0.173" (4.40mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C