Samtec Inc. ESQT-150-02-M-S-566
Part No.:
ESQT-150-02-M-S-566
Description:
CONN SOCKET 50POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
50
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.566" (14.38mm)
Contact Length - Post:
0.284" (7.21mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact