Samtec Inc. ESQT-140-02-G-S-669-040
Part No.:
ESQT-140-02-G-S-669-040
Description:
CONN SOCKET 40POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
40
Number of Positions Loaded:
39
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
1
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.669" (17.00mm)
Contact Length - Post:
0.181" (4.60mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact