Samtec Inc. ESQT-138-03-L-D-310
Part No.:
ESQT-138-03-L-D-310
Description:
CONN SOCKET 76POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
76
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.310" (7.87mm)
Contact Length - Post:
0.148" (3.76mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact