Samtec Inc. ESQT-136-02-L-D-540
Part No.:
ESQT-136-02-L-D-540
Package:
Datasheet:
FullcoresESQT-136-02-L-D-540.pdf
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Number of Positions:
72
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.540" (13.72mm)
Contact Length - Post:
0.310" (7.87mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact