Samtec Inc. ESQT-132-03-M-D-368
Part No.:
ESQT-132-03-M-D-368
Description:
CONN SOCKET 64POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
64
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.368" (9.35mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact