Samtec Inc. ESQT-130-03-M-D-320
Part No.:
ESQT-130-03-M-D-320
Description:
CONN SOCKET 60POS 0.079 GOLD PCB
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.320" (8.13mm)
Contact Length - Post:
0.138" (3.50mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact