Samtec Inc. ESQT-130-02-M-D-760
Part No.:
ESQT-130-02-M-D-760
Description:
CONN SOCKET 60POS 0.079 GOLD PCB
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.760" (19.30mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact