Samtec Inc. ESQT-130-02-M-D-742
Part No.:
ESQT-130-02-M-D-742
Description:
CONN SOCKET 60POS 0.079 GOLD PCB
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.742" (18.85mm)
Contact Length - Post:
0.108" (2.75mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact