Samtec Inc. ESQT-130-02-M-D-740
Part No.:
ESQT-130-02-M-D-740
Description:
CONN SOCKET 60POS 0.079 GOLD PCB
Packaging:
Bulk
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.740" (18.80mm)
Contact Length - Post:
0.110" (2.79mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact