Samtec Inc. ESQT-130-02-M-D-688
Part No.:
ESQT-130-02-M-D-688
Description:
CONN SOCKET 60POS 0.079 GOLD PCB
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.688" (17.48mm)
Contact Length - Post:
0.162" (4.11mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact