Samtec Inc. ESQT-130-02-L-D-512
Part No.:
ESQT-130-02-L-D-512
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresESQT-130-02-L-D-512.pdf
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
ESQT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Elevated Socket
Contact Type:
Forked
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
60
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.512" (13.00mm)
Contact Length - Post:
0.338" (8.59mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact