Samtec Inc. ESQT-125-03-G-D-370
Part No.:
ESQT-125-03-G-D-370
Description:
CONN SOCKET 50POS 0.079 GOLD PCB
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.370" (9.40mm)
Contact Length - Post:
0.088" (2.23mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact