Samtec Inc. ESQT-125-03-G-D-320
Part No.:
ESQT-125-03-G-D-320
Description:
CONN SOCKET 50POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
50
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.320" (8.13mm)
Contact Length - Post:
0.138" (3.50mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact