Samtec Inc. ESQT-125-03-F-Q-368
Part No.:
ESQT-125-03-F-Q-368
Package:
Datasheet:
FullcoresESQT-125-03-F-Q-368.pdf
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Number of Positions:
100
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.368" (9.35mm)
Contact Length - Post:
0.090" (2.29mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact