Samtec Inc. ESQT-125-03-F-Q-326
Part No.:
ESQT-125-03-F-Q-326
Package:
Datasheet:
FullcoresESQT-125-03-F-Q-326.pdf
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Number of Positions:
100
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.326" (8.27mm)
Contact Length - Post:
0.132" (3.35mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact