Samtec Inc. ESQT-125-02-L-T-710
Part No.:
ESQT-125-02-L-T-710
Package:
Datasheet:
FullcoresESQT-125-02-L-T-710.pdf
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
75
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.710" (18.03mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact