Samtec Inc. ESQT-125-02-L-T-640
Part No.:
ESQT-125-02-L-T-640
Package:
Datasheet:
FullcoresESQT-125-02-L-T-640.pdf
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Number of Positions:
75
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.640" (16.26mm)
Contact Length - Post:
0.210" (5.33mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact