Samtec Inc. ESQT-125-02-G-D-662
Part No.:
ESQT-125-02-G-D-662
Package:
Datasheet:
FullcoresESQT-125-02-G-D-662.pdf
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.662" (16.81mm)
Contact Length - Post:
0.188" (4.78mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact