Samtec Inc. ESQT-125-02-G-D-485
Part No.:
ESQT-125-02-G-D-485
Description:
CONN SOCKET 50POS 0.079 GOLD PCB
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.485" (12.32mm)
Contact Length - Post:
0.365" (9.27mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact