Samtec Inc. ESQT-125-02-F-Q-658
Part No.:
ESQT-125-02-F-Q-658
Package:
Datasheet:
FullcoresESQT-125-02-F-Q-658.pdf
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Number of Positions:
100
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.658" (16.71mm)
Contact Length - Post:
0.192" (4.88mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact