Samtec Inc. ESQT-124-02-G-D-310
Part No.:
ESQT-124-02-G-D-310
Description:
CONN SOCKET 48POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
48
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.310" (7.87mm)
Contact Length - Post:
0.540" (13.72mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact